Sprawdź swój wzrok!
Proszę kliknąć na poniższy link i wydrukować test
https://wydawnictwo.farm/download/test-amslera-do-wydruku-dla-pacjenta/
Jeśli widzisz jakieś zniekształcenie albo brak linii, zadzwoń: tel.728 453 033 lub napisz: info@milbas.pl
Dobrze Źle Bardzo żle
AMD jest postępującą chorobą przewlekłą Jest to jedna z głównych przyczyn utraty wzroku mieszkańców krajów rozwiniętych. U osób z AMD ograniczeniu ulega pole widzenia centralnego, czyli możliwość widzenia na wprost oraz możliwość wykonywania typowych codziennych czynności, takich jak czytanie i prowadzenie samochodu. W niektórych przypadkach AMD rozwija się powoli i chorzy zauważają tylko niewielkie zmiany, w innych choroba postępuje bardzo szybko i może doprowadzić do utraty wzroku w obu oczach.
AMD występuje w dwóch postaciach: suchej (zanikowej) i mokrej (wysiękowej) zaawansowane stadium choroby
Sucha AMD jest wczesnym stadium choroby, które charakteryzuje się powolnym rozkładem światłoczułych komórek w plamce, a pole widzenia centralnego stopniowo zaciera się.
W tym zaawansowanym stadium choroby nieprawidłowe naczynia krwionośne pod plamką rozrastają się i dochodzi do wycieku krwi i płynu. To powoduje zaburzenia pracy siatkówki i prowadzi do utraty wzroku.
Po suchej AMD prawie zawsze następuje wysiękowa, mokra AMD. U pacjentów tracących widzenie centralne mogą pojawiać się małe martwe punkty w polu widzenia.
Ponieważ mokra AMD może spowodować nagłą i rozległą utratę wzroku – nawet w ciągu kilku tygodni lub miesięcy od wystąpienia początkowych objawów – wielkie znaczenie mają wczesne rozpoznanie i podjęcie leczenia.
W postaci mokrej AMD stosuje sie terapię anty – VEGF: Opiera się ona na zastosowaniu leków blokujących VEGF (czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego). Cząsteczka VEGF wspomaga rozrost nienormalnych naczyń krwionośnych w wysiękowej postaci AMD . Obecnie istnieją leki przeciwko VEGF: Lucentis i Eylea , zatwierdzone w Polsce i innych krajach. Leki te wstrzykuje się do oka, stabilizuje to proces utraty wzroku.